Monday

22/2/21

Tuesday

23/2/21

Wednesday

24/2/21

Thursday

25/2/21

Friday

26/2/21

9:10 – 9:25am 3WN Nurture 3WN Nurture 3WN Nurture Assembly
Lesson 1

9:25 – 10:00am

Intervention

Mrs J. Warnes

(Individual pupils only by prior arrangement)

Mrs J. Warnes

KS4 Geography

{hosted by M. Cullen]

KS4 Employability

Mr St. Beardsworth {hosted by M. Cullen}

KS3/KS4 Start Profile Tutorial

Mr S. Beardsworth

Y11 College Information & Update Session

Mr S. Beardsworth

Lesson 2

10:00 – 10:35 am

KS3 Emotional Literacy

(individual pupils only by prior arrangement)

Miss K. Knightingale & Mr T. Stockdale

{hosted by themselves)

____________

KS4 Computing

Dr M. Cullen {host}

KS3 Computing

Dr. M. Cullen {host}

 

KS4: RHE (PSHE)

J. Flanagan {hosted by M. Cullen}

KS3 PE

Mr T. Doyle {hosted by L. Rowland}

 

Break
Lesson 3

10:50 – 11:25am

KS3 English

Mrs J. Warnes

[host}

KS3 English

Mrs J. Warnes

{host}

____________

Emotional Literacy (individual pupils only by prior arrangement)

Miss K. Stockdale & Mr T. Stockdale

KS3 English

Mr B. Large

{hosted by M. Cullen}

KS3 English

Mr W. Woods

{hosted by M. Cullen}

KS3 English

Mr W. Woods

{hosted by M. Cullen}

____________

Y10 English

Miss T. Wright {host}

KS4 PE

Mr T. Doyle {hosted by L. Rowland}

Lesson 4

11:25 – 12:00am

KS3 Maths

Mr. L. Rowland {host}

____________

Catch up and feedback with an individual pupil (prior arranged)

Miss Umme Ali

KS3 Maths

Mr. L. Rowland {host}

____________

Catch up and feedback with an individual pupil (prior arranged)

Miss Umme Ali

KS3 Maths

Mr. L. Rowland {host}

____________

Catch up and feedback with an individual pupil (prior arranged)

Miss Umme Ali

KS3 Maths

Mr. L. Rowland {host}

____________

Catch up and feedback with an individual pupil (prior arranged)

Miss Umme Ali

KS3 Maths

Mr. L. Rowland {host}

____________

Catch up and feedback with an individual pupil (prior arranged)

Miss Umme Ali

 

 

Y11 English

Miss T. Wright {hosted by T. Wright}

Lunch
Lesson 5

12:30 – 1:00pm

KS3 Science

Mrs R. Robinson

 

KS3 Science

Mrs R. Robinson

____________

KS4 Food Technology

Miss C. Goodwin

{hosted by M. Cullen}

____________

Catch up and feedback with an individual pupil (prior arranged)

Miss Umme Ali

KS4 Science

Mrs R. Robinson

KS4 Science

Mrs R. Robinson

KS4 Science

Mrs R. Robinson

Lesson 6

1:00 – 1:30pm

KS4 Maths

Mr J. McMullan

{hosted by M. Cullen}


Y7 Maths

Mr W. Woods

____________

KS3 Geography

J. Flanagan

{hosted by L. Rowland)

 

KS4 Maths

Mr J. McMullan

{hosted by M. Cullen}


Y7 Maths

Mr W. Woods

KS4 Maths

Mr J. McMullan

{hosted by M. Cullen}


Y7 Maths

Mr W. Woods

____________

KS2 Emotional Literacy (individual pupils only by prior arrangement)

 

KS4 Maths

Mr J. McMullan

{hosted by M. Cullen}


Y7 Maths

Mr W. Woods

____________

3HN Nurture Time

Miss T. Wright & M. Kerfoot {hosts}

KS4 Maths

Mr J. McMullan

{hosted by M. Cullen}


Y7 Maths

Mr W. Woods

KS3 RHE (PSHE)

{hosted by L. Rowlands}

Lesson 7

1:30 – 2:00pm

Y10 English

Miss T. Wright {host}

Y10 English

Miss T. Wright {host}

__________

KS3 Art

Mr W. Woods

{M. Cullen host}

Y10 English

Miss T. Wright {host}

KS4

Y10 English

Miss T. Wright {host}

Enrichment Activities

Puzzles/games/quizzes

Dr M. Cullen

Mr. J. McMullan

 

Lesson 8

2:00 – 2:30pm

Y11 English

Miss T. Wright {host}

Y11 English

Miss T. Wright {host}

Y11 English

Miss T. Wright {host}

Y11 English

Miss T. Wright {host}

Pastoral Time

Mr B. Large

Ms K. Nightingale

Mr T. Stockdale


Previous Virtual Live Teaching Time Table: